Michael Jackson'un Albümleri

                     

                            

                           

Michael Jackson  ''Moonwalker''ı ve dünyada efsane olmuş dansları...

                                                     

                  

                                   

                                                       

                                          

                

1 Aralık 1982'de yayınlanan ''Thriller'' albümünün ilk single şarkısı "The Girl Is Mine" (Paul McCartney ile düet), milyonu aşan satışları ile albümün yolunu açtı. Thriller, Noel başında müzik mağazalarına girdi. Aynı günlerde radyo ve televizyonlara çıkan ikinci single Billy Jean ile albüm satışları birkaç hafta içinde bir milyonu aştı. Üçüncü single Beat It ile Michael Jackson ismi pop dünyasının dışına da taşındı.

                        

1987'de I Just Can't Stop Loving You ile Michael Jackson tekrar dünya müziğinin gündemini belirledi. 31 Ağustos'ta müzik mağazalarına giren albüm, müzik piyasasının gördüğü en büyük sipariş olarak tarihe geçti. Bir başka ilk: Albümde yer alan ''Man In The Mirror'', ''The Way You Make Me Feel'', ''Bad'', ''I Just Cant Stop Loving You''singlelarının hepsi, listelerde 1 numarada kalmayı başardı.

Michael, 128 konserlik dünya turnesine çıktı. Turne, 1989'un Ocak ayında 125 milyon dolarlık ciro ile ''Bad'' için üçüncü bir dünya rekoru kırmış oldu..       

           

      "We are the world...We are the children''

1984'de Michael Jackson ve kardeşleri Victory albümünü çıkarttılar. Thriller’ın sürmekte olan etkisi ile "Victory" çift platin aldı ve Jacksons'ın en çok satan albümü haline geldi. Uluslararası basının büyük ilgisi sayesinde Jacksons'ın Victory turnesi büyük ilgi gördü. Michael Jackson, bütün turne gelirinin bağışlanacağını ilan etti. Bunun üzerine Hollywood Ticaret Odası, yıldızlar geçidine Michael Jackson’un özel yıldızını ekledi.

Kariyerinin bir başka başyapıtı olan ''We Are The World''ü 1985'te Lionel Richie ile beraber besteledi. 40'tan fazla sanatçının katıldığı We Are The World, en çok satan single olma özelliğini hala koruyor. Single satışlarından elde edilen gelirin bir kısmı, Afrika'da hüküm süren açlık ile mücadele için harcandı. Michael ve Lionel, bu performanslarıyla Yılın Şarkısı Grammy Ödülü'nü kazandılar.

                             

Michael Jackson müzik piyasasına 2001 yılında ''Invincible'' albümü ile geri dönüş yaptı. Rodney Jerkins, R.Kelly, Teddy Riley, Babyface gibi prodüktörlerle çalışan Michael Jackson bütün çabalarına rağmen eleştirmenlerden geçer not alamadı. Ancak, albüm çıktığında yine başta Amerika ve Ingiltere olmak üzere bütün dünya ülkelerinde listelere 1 numaradan giriş yaptı. Albümden ilk çıkan single, You Rock My World oldu ve Michael Jackson yine alışıldık biçimde şarkıyı 13 dakikalık bir video ile piyasaya sürdü. Albüm yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Sony Music ve Michael Jackson arasında anlaşmazlıkların ortaya çıktığı dedikoduları yayılmaya başladı ve 5 ay sonunda Son Music Invincible promosyonunu tamamen durdurma kararı aldı. Albüm, o süre içerisinde dünya çapında 9 milyonluk bir satış rakamına ulaşmıştı bile. Michael Jackson hayranları dünyanın çeşitli ülkelerinde Sony Music'i protesto gösterileri düzenlediler ve Michael Jackson da bunlardan bazılarına katılarak destekte bulundu. Ticari alanda bunlar yaşanırken, Invincible sanatsal açıdan kendi kendinin promosyonunu yapıyordu. İçinde Jazz öğeleri bulunan, sıkı bir R&B parçası olan Butterflies şarkısı Michael Jackson'ın Amerikan radyolarını uzunca bir süre egemenliği altına almasını sağladı. Ünlü gitar üstadı ''Santana'' ile birliktelik yaptığı muhteşem şarkı Whatever Happens da dünya çapındaki radyolarda çalınarak müzik severlerin kulaklarına ulaştı.

                           

Michael Jackson yeni bir albüm çıkrmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yeni albümünde William ile çalışıyor. Michael'ın hedefi eski günlerine geri dönmek.Bazı söylentilere göre albüm isminin 7even olabileceği ve çıkış tarihinin 19 Kasım 2007 tarihi olduğu belirtiliyor.İlk single'ın da Eylül ayında piyasada olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Akon ve Chris Brown'la da düetleri olabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !